مدیریت امور فرهنگی و فوق برنامه

مدیریت امور فرهنگی و فوق برنامه

 

    یکی از زیر مجموعه‌های حوزه معاونت فرهنگی امور فوق برنامه می باشد که سهم مهمی در تحقق اهداف فرهنگی دانشگاه بر عهده دارد. تلاش این مجموعه بر آن است كه علاوه بر پر كردن اوقات فراغت دانشجویان ، روحیه امید و خودباوری را در آنها زنده نگهدارد و امكاناتی را فراهم نماید تا بتوانند توانائی های خود را در  عرصه های مختلف فرهنگی ، ادبی و هنری  به منسه ظهور برسانند و از امتیازات معنوی و مادی آن برخوردار گردند .

رﺅس فعالیت های فوق برنامه به شرح زیر می باشد :

۱- بر گزاری اردوهای فرهنگی :

 الف - اردوی رایگان منتخبین فرهنگی مشهد مقدس :

این اردو هرساله با انتخاب دانشجویان فعال علمی و فرهنگی  بمدت ۵ روز در مشهد مقدس به تفکیک خواهر و برادر  در جوار بارگاه ملکوتی حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در یکی از بهترین هتل‌های مشهد مقدس برگزار می گردد.این اردو رایگان می باشد و هیچ هزینه‌ای از دانشجودریافت نمی گردد. دانشجویانی که بیشترین امتیاز را از مؤلفه هائی اردو کسب نمایند می توانند در اردو شرکت نمایند، شما هم می توانید جزو این دانشجویان باشید .  دانشجویان علاقمند برای اطلا ع از مؤلفه‌ها و نحوه كسب امتیاز جهت شرکت در اردو به دفتر فرهنگ اسلامی دانشكده خود مراجعه نمایند .و چنانچه دانشکده فاقد دفتر فرهنگ اسلامی می باشد به حوزه معاونت فرهنگی واقع در دانشکده ادبیات کریدور ۶ اتاق ۵ مراجعه نمایید .

01farhangi.jpg

ب- اردوهای سیاحتی زیارتی :

    بمنظور تمرین فعالیت های جمعی ،آشنائی دانشجویان با یکدیگر و همچنین ایجاد روحیه نشاط وآمادگی برای فعالیت های آموزشی، اردوهائی دو الی سه روزه با برنامه های متنوع برنامه ریزی می گردد . دانشجویانی علاقمند به شرکت در اردو می توانند پس از اطلاع رسانی زمان اردوها از طریق معاونت فرهنگی جهت ثبت نام به دفاتر فرهنگ اسلامی دانشکده خود مراجعه نمایند ، لازم به ذکر است ۴۰% هزینه اردو به دانشجویان تخفیف داده می شود.

02farhangi.jpg

    ۲- بر گزاری مناسبتها :

     با فرا رسیدن اعیاد ، ولادتها ، شهادت اهلبیت (ع) و مناسبتهای ملی، مراسم های مختلفی در مسجد وسالن های اجتماعات دانشگاه بر گزار میگردد. دانشجویان گرامی بعنوان بازو های اجرائی ، این معاونت را در برگزاری هر چه با شكوه تر این برنامه‌ها یاری می نمایند و انتظار است شما عزیزان نیز علاوه بر ارا ئه راهكارهای سازنده با شركت فعال و گسترده خود در بهتر برگزار شدن این جلسات مسئولین را یاری فرمائید  .

04farhangi.jpg

۳- برگزاری نمایشگاه آثار فرهنگی هنری :

دانشجویانی که دارای ذوق هنری در رشته‌های مختلف می باشند می توانند آثار خود را با موضوعات «نماز ، حجاب و عفاف ، آزاد »را به نمایشگاهی كه هر سال در اواخر آبانماه در واحد برگزار میگردد ارائه نمایند . آثار در سطح واحد داوری و دانشجویانی كه رتبه‌های برتر كسب می نمایند آثار هنری آنان در نمایشگاهی كه در سطح منطقه می باشد شركت داده می شوند  . به نفرات برتر که در سطح واحد و منطقه موفق به کسب رتبه‌های برتر گردند جوایز نقدی و تخفیف شهریه اهداء خواهد شد همچنین دانشجویانی که اثار خود را جهت نمایش در نمایشگاه ارائه می دهند از امتیاز اردوی منتخبین بهره مند میگردند. دانشجویان گرامی جهت اطلاع بیشتر از نحوه برگزاری نمایشگاه ، به سایت دانشگاه یا دفتر فرهنگ اسلامی دانشكده مربوطه مراجعه نمایند .

 

03farhangi.jpg

 

برگزاری كلاسهای آموزشی فوق برنامه :

    از زیر مجموعه‌های امور فوق برنامه معاونت فرهنگی كانونهای دانشجوئی ادب و هنر  و  راز عروج می باشد كه در بخش کانون ادب و هنر پس از فراخوان و ثبت نام از دانشجویان علاقمند به کلاسهای آموزشی ، کلاسهای مختلف زیر نظر اساتید مجرب برگزار می گردد.

تشکیل کانونهای فرهنگی دانشجوئی

کانون ادب و هنر : کانون دارای زیر مجموعه‌های زیر می باشد  ۱)شعر و داستان(گروه ادبی اهل قلم  ۲ ) گروه سینما (۳)گروه تئاتر (نمایش) (۴) گروه هنرهای تجسمی(خوشنویسی ،نقاشی ،گرافیک ،نگارگری و...) ( ۵) گروه هنرهای دستی) معرق ،منبت کاری ،قالیبافی و...( ۶ )گروه عکس  (۷) گروه خلاقیت و نوآوری فرهنگی(اتاق فکر)

کانون راز عروج : این کانون در راستای اعزام دانشجویان به سرزمین وحی در بخش آموزش مناسک عمره فعالیت می نماید . از دانشجویانی که در این کانون مایل به عضویت باشند دعوت می شود به امور فوق برنامه مراجعه نمایند .

۴- ثبت نام ازدواج دانشجوئی :

    هرسال ثبت نام ازدواج دانشجوئی با فراخوان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها در مهرماه آغاز میگردد ، دانشجویانی که در زمان تحصیل اقدام به عقد رسمی نموده باشند در همان سال می توانند از طریق سایت  ثبت نام  و مدارک خود را به معاونت فرهنگی دانشگاه تحویل و از مزایای آن بهره مند گردند .

۵- ثبت نام عمره دانشجوئی :

       یکی از برکان الهی و کارهای مهم فرهنگی و اثر گذار در سطح دانشگاه‌ها اعزام دانشجویان به عمره دانشجوئی می باشد که سالی یک بار اتفاق می افتد .دانشجویان گرامی در مهرماه نسبت به ثبت نام در سایت لبیک اقدام می نمایند و ستاد عمره دانشگاه هیان قرعه کشی را انجام داده و به دانشجویان اعلام تا نسبت به تکمیل پرونده به امور فوق برنامه معاونت فرهنگی واحد دانشگاهی محل تحصیل مراجعه نمایند   .

 پس از تکمیل پروند و ارسال مدارک به ستاد شورای هماهنگی عمره دانشگاهیان استان ، امور فوق برنامه کلاسهای آموزشی مناسک عمره را در مسجد دانشگاه توسط روحانیونی كه مسلط به امور حج هستند برای آنها برگزار می نماید تا با شناخت و آگاهی بیشتری به این سفر الهی عزیمت نمایند .

05farhangi.jpg

۶- برگزاری جلسات  پرسش و پاسخ و کرسی‌های آزاد اندیشی :

     کرسی آزاد اندیشی : نشستی است که در آن افرادی از دانشگاهیان بصورت آزاد، محترمانه ،عقلانی ، و منطقی در باب موضوعات معین و در حضور حضار به اظهار نظر و تبادل آراء و گفتگو همراه با استدلال و یا ارائه مستندات می پردازند.

به همین منظور معاونت فرهنگی دانشگاه اقدام به برگزاری جلسات و کار گروه‌های هم اندیشی در طول سال تحصیلی با دعوت از سخنرانان استانی و کشوری در دانشگاه با موضوعات مختلف می نماید.   

۷- برنامه معنوی اعتكاف دانشجوئی :

    هر ساله نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاههاآزاد اسلامی منطقه چهار جهت برگزاری مراسم معنوی اعتكاف برنامه ریزی لازم بعمل می آورد و مکان هایی را برای شركت دانشجویان در این مراسم پرفیض اعلام می نماید ، یكی از مساجد سطح شهر اصفهان كه امكان برگزاری در مسجد برای كل متقاضیان را دارد در نظر می گیرد و از دانشجویان مشتاق جهت شركت در مراسم معنوی اعتكاف ثبت نام بعمل می آید و طبق برنامه در این مراسم شركت می نمایند .

۸- برگزاری مسابقات فرهنگی :

   در طول سال تحصیلی بمنظور شناخت و آگاهی بیشتر دانشجویان نسبت به موضوعات مختلف دینی و فرهنگی و مسابقات کتابخوانی بصورت حضوری و غیر حضوری برگزار می نماید .  علاوه بر اینكه به نفرات برتر هر مسابقه هدایائی تقدیم می گردد ،  به ازای نمره اکتسابی در هر مسابقه امتیازی  جهت شرکت در اردوی منتخبین فرهنگی مشهد مقدس در  نظر گرفته خواهد شد .

۱۰- گرد همائی های فرهنگی هنری  و اهداء جوایز به دانشجویان برتر:

همه ساله بعد از برگزاری جشنواره های فرهنگی هنری و ادبی معاونت فرهنگی بمنظور تشویق دانشجویان اقدام به برگزاری گرد همایی و اهداء جوایز به دانشجویان توسط ریاست دانشگاه ودیگر مسئولان می نماید .

تجلیل از دانشجویان برتر علمی ،پژوهشی و فرهنگی

بمنظور تجلیل از دانشجویان برتر علمی،پژوهشی و فرهنگی مراسمیهر ساله با حضورریاست محترم دانشگاه و معاونین دانشگاه با حضور دانشجویان و خانواده‌های محترم آناندر سالن شهید چمران دانشگاه برگزار می گردد و هدایای به رسم یاد بود به دانشجویان برتر تقدیم می گردد .

برگزاری نمایشگاه کتاب و محصولات فرهنگی

نمایشگاه کتاب ،نرم افزار‌های آموزشی ،  مذهبی و با موضوعات : دینی ، ازدواج ، شهید مطهری ، امام خمینی (ره ) و... با تخفیف ویژه در دانشکده پزشکی دانشگاه برگزار می گردد .

انتشار نشریه :

      نشریه پیام فرهنگ توسط امورفوق برنامه با موضوعات متنوع فرهنگی ، ادبی و هنری منتشر میگردد ودانشجویانی كه علاقمند به همكاری در زمینه های مختلف طراحی ، داستان نویسی ، ارائه مقاله و.... هستند جهت عضویت در هیئت تحریریه و ارا ئه مقاله می توانند به امور فوق برنامه حوزه ستادی معاونت فرهنگی مراجعه نمایند

 

news
droos
events
research centers
libs
sahand
esalatsan new1j
eitaa